Najpiękniejsze, co człowiek może dać drugiej osobie, to ryzykować własnym życiem i zdrowiem dla ratowania czyjegoś życia. Większej ofiary nie ma – mówił wiceminister Stanisław Rakoczy dziękując ratownikom GOPR za ofiarną służbę. Podsekretarz stanu w MSW życzył wszystkim, którzy śpieszą na ratunek tylu powrotów z akcji, ile wyjazdów do nich. Podkreślił także, że ratownicy są bardzo ważnym elementem szeroko rozumianego bezpieczeństwa i podziękował za pracę: zawsze możemy na Was liczyć. Gdy coś złego wydarzy się w górach, wówczas wiadomo, że ratownicy GOPR pośpieszą z pomocą.
Za zasługi na rzecz ratownictwa odznaczeni zostali:
- Złotym Krzyżem Zasługi
Michał van der Coghen
Wieloletni ratownik i starszy instruktor ratownictwa górskiego GOPR, dyplomowany ratownik medyczny i ratownik WOPR, a także instruktor ratownictwa i działacz społeczny. Współzałożyciel i twórca programu szkolenia ratowników górskich i instruktor Centrum Szkoleń Medycznych GOPR. Organizator wielu krajowych i międzynarodowych zawodów w ratownictwie medycznym, górskim, wodnym i wysokościowym. Brał udział i kierował setkami akcji ratunkowych. Dwukrotnie odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę.
Robert Zamojski
Starszy ratownik WOPR oraz instruktor ratownictwa górskiego GOPR. Oprócz udziału w akacjach i wyprawach ratunkowych po kontuzjowanych narciarzy, alpinistów i turystów, poświęca swój czas dla promocji bezpiecznego uprawiania sportów górskich i turystyki dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Od lat bezinteresownie szkoli ratowników górskich w alpinizmie, narciarstwie, realizując dziesiątki wielodyscyplinowych szkoleń niezbędnych w ratownictwie.
-Srebrnym Krzyżem Zasługi
Tomasz Jaguszewski
Ratownik GOPR, pełniący dyżury ratownicze zawodowe i ochotnicze oraz biorący udział w skomplikowanych akcjach ratowniczych w skałach, jaskiniach, ruinach zamków obronnych, na stokach narciarskich, a także poszukując zaginionych w skomplikowanym terenie jurajskim i górskim. W czasie swej służby w GOPR przepracował bezinteresownie na dyżurach, akcjach ratunkowych i wyprawach poszukiwawczych blisko osiem i pół tysiąca godzin. Jest również przewodnikiem psa służbowego GOPR o imieniu „Kira”, z którym poszukuje zaginionych. Odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę za udział w akcji ratowniczej w zawalonej Hali MTK w Chorzowie.
Wojciech Machalski
Współzałożyciel pogotowia górskiego na Jurze, czyli Grupy Jurajskiej GOPR. Wieloletni, starszy ratownik górski, uczestnik i kierownik kilkudziesięciu akcji ratunkowych w skałach, jaskiniach i na stokach narciarskich. Wieloletni członek Komisji Szkolenia Grupy Jurajskiej GOPR, w której działając społecznie szkoli młodych ratowników w zakresie bezpiecznego użycia środków transportu mechanicznego oraz w zakresie użycia sprzętu technicznego koniecznego w ratownictwie
Za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego i mienia odznaczeni zostali:
- Medalem za Ofiarność i Odwagę
Piotr van der Coghen– odznaczony po raz drugi
Twórca, założyciel i pierwszy Naczelnik Jurajskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Grupy Jurajskiej GOPR. Jako czynny ratownik górski uczestniczył lub kierował kilkoma tysiącami akcji, wypraw i interwencji ratunkowych w wypadkach turystycznych na Jurze i w górach niosąc pomoc rannym turystom, narciarzom i alpinistom. Stworzył Zespół Płetwonurków oraz Zespół Psów Ratowniczych Grupy Jurajskiej GOPR.
Pozostali odznaczeni:
Mateusz Domagała, Natalia Gromadzka, Wojciech Gromadzki, Marcin Latosiński, Mateusz Leks i Agata Pniak są wieloletnimi ratownikami – wolontariuszami GOPR, pełniącymi dyżury ratownicze i biorącymi udział w skomplikowanych akcjach ratowniczych w jaskiniach, ruinach zamków obronnych, na stokach narciarskich i podczas katastrof oraz klęsk żywiołowych. Brali udział m.in. w akcji ratunkowej podczas katastrofy kolejowej pod Szczekocinami w marcu 2012 r.
Źródło: www.msw.gov.pl